תערוכות מתחלפות

בעיניים אחרות: יוצרים בהשראת האחר

האם נוכל אי פעם להתבונן בעולם בעיניים אחרות?
האם קיימת אפשרות אחרת לראות את המציאות?

שבעה אמנים ששאלות אלו הן עיסוק מרכזי בעבודותיהם, נענו לקריאתנו לשלב את יצירותיהם בחללי התצוגה של המוזאון. ההבדל בין היצירות מתבטא לא רק בנקודות המבט השונות של היוצרים אלא גם בטכניקה השונה בה בחר כל אמן ליצור. התוצאה: דיאלוג מרתק בין היצירות העכשוויות, שעשויות להיראות אף ''זרות'' לעיתים, לבין החפצים היהודיים שנוצרו בתפוצות.

האמנים המציגים: קן גולדמן, דוד וולק, יוסי אריש, דרורה ויצמן, רמי אטר, חנה קרומר ועזרא לנדאו.
אוצרת: נורית סירקיס בנק

להרחבה

מסע בקופסה

מסע של שנה הגיע לשיאו:

התצוגה מסע בקופסה המכילה 13 קופסאות מעוצבות היא תוצר של פרויקט חינוכי-חוויתי המשותף למכללה האקדמית הרצוג, המרחב המשלב – סדנת שילוב גבעות  (גוש עציון) ומוזאון היכל שלמה לאמנות יהודית.
תכנית המרחב המשלב מונה 13 תלמידות בגיל ביה”ס יסודי. בתערוכה מוצג מסען האישי של כל אחת מהתלמידות המשתתפות בפרויקט, בליווי פדגוגי במסגרת ההכשרה המעשית של סטודנטיות בשנה ג' ממכללת הרצוג וצוות המוזאון.
מהות הפרויקט היא ביצירת תוצר אישי ומוצג מוזיאלי, המעניק אמירה אישית לסיפור, ליצירה או חפץ  מהמוזאון.  כל תלמידה התמודדה עם האתגר בדרכה שלה.
ממסע בין הקופסאות ניתן לראות שהנושאים בהן בחרו התלמידות לעסוק הם מגוונים. חלקם יונקים מבירור נקודת הזהות האישית, חלקם קשורים להיסטוריה היהודית, וחלקם למורשת הישראלית.
כל אחת מהמציגות בחנה את הרלוונטיות של החפץ והמוצג לעולמה הפנימי: שואה וזיכרון, תפילה והנצחה, אמנות ורוח, קהילה ופרט- כל אלו מגולמים ביצירות העוסקות בשולחן השבת, ספר התורה, ירושלים, בתי כנסת ועוד.

 להרחבה

תערוכות מתחלפות קודמות

''מחוללות''- תערוכת הגמר של החוג לאמנות, מכללת אמונה 

מחול
המילה מחול פירושה מעגל. תפקידן הקדום של נשים היה ''לצאת במחולות''. כלומר, לחולל בצורה סיבובית ובזרימה מעגלית. למחוללות היה תפקיד מיסטי וייחסו להן כוחות ריפוי ושחרור. הביטוי ''תופים ומחולות'' (שמות ט''ו, כ''א) מכפיל את צורת המעגל שכן התוף הוא כלי נגינה שצורתו מעוגלת והוא נחשב נשי. 

בתערוכה ''מחוללות'', המוצגת בחללי המוזאון, האמניות סובבות על קו המעגל. הן גם מנסות לפרוץ אותו בעזרת התהליך האמנותי ולחולל שינוי שיביא למצב של שחרור, ריפוי, זרימה ותיקון.
(ד''ר ענת חן, ראש החוג לאמנות במכללת אמונה).

אוצרות: ד''ר ענת חן ושגית מזמר. 
להרחבה

בעיניים אחרות

יהודי עם קרניים, קן גולדמן

 יהודי עם קרניים, קן גולדמן 

רמי אטר, פריטים מהסדרה "חומות",2013, ברזל

 רמי אטר, פריטים מהסדרה "חומות",2013, ברזל 

רמי אטר, מהסדרה ´´חומות", פרט

 רמי אטר, מהסדרה ´´חומות", פרט 

דיוקן עצמי מדומה, דרורה ויצמן

 דיוקן עצמי מדומה, דרורה ויצמן 

בעין הסערה, עזרא לנדאו

 בעין הסערה, עזרא לנדאו 

עיניים רכות, חנה קרומר

 עיניים רכות, חנה קרומר 

מסע בקופסה

מחוללות במוזאון